Firma sprzątająca biura Warszawa – jak wygląda rynek usług porządkowych w stolicy?

Sprzątanie biur w Warszawie

Warszawa to serce Polski nie tylko, jeśli chodzi o lokalizację, ale też działalność biznesową. Na ten moment funkcjonuje tu tysiące biur o łącznej powierzchni przekraczającej 5,5 mln metrów kwadratowych! To imponująca liczba, która stale rośnie. Pociąga więc za sobą konieczność dostarczenia profesjonalnych usług porządkowych. Jak wyglądają one w stolicy? Jakie są oczekiwania zleceniodawców? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

 

sprzątanie biur Warszawa

 

Biura w stolicy

 

Nie każde miasto w Polsce może pochwalić się tak imponującą dostępnością powierzchni biurowej jak Warszawa. Mokotów, Ursynów, Włochy – w stolicy jest wiele nowoczesnych dzielnic, w których mieszczą się oddziały krajowych oraz zagranicznych firm. Choć różnią się profilem działalności, to łączy je jedno – konieczność utrzymania czystości na wysokim poziomie. Kluczowe są kwestie utrzymania porządku, dezynfekcji, ale także dbałość o aspekty wizualne i wsparcie w budowaniu pozytywnego wizerunku. Profesjonalna firma rozumie potrzeby Office Managerów i wspiera procesy zarządzania biurem.

 

Przeczytaj także Sprzątanie biur dla firm  IT 

 

 

biura w Warszawie sprzątanie

 

Ile jest biur w Warszawie?

 

Z danych dostarczonych w 2020 roku przez Polską Izbę Nieruchomości Komercyjnych wynika, że nowoczesna powierzchnia biurowa zajmowała wówczas 5 588 500 m2. Dla porównania w kolejnym roku (koniec września 2021) zasoby te zwiększyły się do 6 159 900 m2 (Źródło: https://stowarzyszeniepink.org.pl/wp-content/uploads/2021/10/PINK-Warsaw_Press-Release-Q3-2021-PL_EN.pdf). Daje to najlepszy ogląd na to, jak duży jest popyt przedsiębiorców na wynajem miejsc do pracy, zwłaszcza tych, znajdujących się w atrakcyjnych dzielnicach. Biura na Starym Mieście czy na Mokotowie to najbardziej pożądane lokalizacje. Są nie tylko prestiżowe, ale też świetnie skomunikowane z pozostałymi częściami miasta. Z raportu przeprowadzonego przez zespół Fresh Facility wynika, że 14% ankietowanych firm deklaruję chęć zwiększenia powierzchni biurowej w ciągu najbliższego roku. (Źródło: Raport 2021 Powrót do biura) Widać to już na mapie stolicy, gdzie do góry pną się wieżowce Warsaw Unit, Skyline czy Generation Park Y. Na tle innych polskich miast stolica ma do dyspozycji największą powierzchnię biurową. Podaż w takich miastach regionalnych jak Poznań czy Gdańsk jest o 40% niższa (Źródło:            https://brief.pl/ponad-milion-mkw-nowoczesnej-powierzchni-biurowej-w-polsce-aktualnie-w-budowie-cushman-wakefield-podsumowuje-ii-kwartal-2021-na-polskim-rynku-biurowym/).

 

Przeczytaj także Sprzątanie biur Warszawa 

 

Profesjonalne sprzątanie biur Warszawa

 

Dlaczego tak ważna, w kontekście dostarczania usług porządkowych, jest świadomość liczby biur w Warszawie? Wraz z tym, jak zwiększa się powierzchnia biurowa, pojawia się większe zapotrzebowanie na profesjonalne sprzątanie. Office Managerowie stają przed coraz to nowymi wyzwaniami. Biura budowane są w nowoczesnych sposób, z wykorzystaniem unikalnych materiałów: drewna czy marmuru, które powinny być sprzątane w dedykowany dla tego typu materiału sposób. W przypadku nowych obiektów usługi porządkowe wymagają odpowiedniej wiedzy i umiejętności technicznych. Jeżeli firmie zależy na tym, żeby nawiązać współpracę z dobrą ekipą, to powinna ją znaleźć z odpowiednim wyprzedzeniem i przetestować jakość usług przed podpisaniem długoterminowej, wiążącej umowy.  Abonamentowe sprzątanie biura jest gwarancją regularności. Usługi porządkowe powinny zawierać systematyczne gruntowne doczyszczanie i mieć na uwadze konserwację powierzchni. 

 

System pracy w warszawskich biurowcach

 

W warszawskich biurach dominuje system pracy jednozmianowej. Zazwyczaj dzień zaczyna się tutaj między godziną 8 a 10, a kończy się adekwatnie – o 16 lub 18. Jednak standardowo obowiązującą zmianą jest 9 do 17. Choć obecnie dużo mówi się na temat skrócenia czasu pracy lub zmniejszenia jej wymiaru, to nadal pozostajemy w systemie 5-dniowego tygodnia, gdzie każdy dzień ma 8 godzin. Jednak jest ona wykonywana już nie tylko z biura, ale często także z domu. 

 

sprzątanie biur Warszawa

 

 

Bez względu na to, ilu pracowników znajduje się w biurze, czas pracy ekipy sprzątającej trzeba dopasować do ich grafiku. Zazwyczaj oznacza to rozpoczęcie czynności porządkowych poza godzinami szczytu, czyli najlepiej z samego rana od 6 do 8 lub późnym popołudniem. W miejscach, gdzie intensywny ruch pracowników oraz klientów utrzymuje się dłużej, rozwiązaniem pozostaje praca na nocną zmianę albo uwzględnienie w grafiku sprzątania weekendowego.

 

Usługi porządkowe dla biznesu

 

W tak dużym mieście jak Warszawa, usługi porządkowe są bardzo pożądane. Jednak zleceniodawcy na równi z potrzebą utrzymania czystości, odczuwają potrzebę współpracy z godnym zaufania, fachowym, zaangażowanym partnerem. A to już znacznie zawęża krąg firm, które warto wziąć pod uwagę przy zatrudnianiu

W świadczeniu usług porządkowych dla biznesu ważna jest: 

    • elastyczność – w sztywnych godzinach może pracować biuro, a dobra firma porządkowa powinna dostosowywać swój rytm do tego cyklu. Wtedy każdy będzie czuł się komfortowo i zrealizuje swoje zadania z najwyższą dbałością. Sprzątanie po 22:00 bądź w weekendy? Dobry zespół sprosta takim zadaniom.
    • możliwość dostosowania zakresu i częstotliwości sprzątania do swoich potrzeb – zamiast jednej sztywnej usługi, kilka wariantów abonamentu do wybrania. To daje poczucie, że cena jest skrojona na miarę – płacisz dokładnie za to, czego potrzebujesz. Fresh Facility oferuje usługi porządkowe w wymiarach dostosowanych do klienta. Pracujemy 7 dni w tygodniu. Oferujemy sprzątanie codziennie, sprzątanie w wybrane dni i sprzątanie raz w tygodniu. 
    • perfekcyjna komunikacja – nie może być tak, że wysyłasz maila do firmy sprzątającej, a na odpowiedź czekasz miesiąc. Ekipa, którą zatrudniasz powinna być kierowana przez koordynatora czuwającego nad przestrzeganiem standardów, ale też pozostającego w stałym kontakcie ze zleceniodawcą,
    • terminowość – bez względu na to, czy firma porządkowa obsługuje biuro w Centrum, na Ochocie, Pradze, Ursusie czy Mokotowie – pracownicy powinni stawić się w nim punktualnie, około 15 minut przed rozpoczęciem pracy. To czas potrzebny na przygotowanie się – założenie odzieży ochronnej, wybranie środków czyszczących, sprawdzenie grafiku przydzielonych zadań. W przypadku sytuacji nagłych zdarzeń  losowych, czy choroby pracownika, firma sprzątająca organizuje zastępstwo. Dysponując siatką sprawdzonych pracowników, jest w stanie zapewnić płynność realizacji usługi. 
  • Umowy NDA, Polisy OC, wystawianie faktur VAT

 

sprzątanie biur w Warszawie

 

 

 

Konkurencja na rynku

 

Konkurencja na rynku usług porządkowych jest duża i na ten moment w samej Warszawie działa ponad 4000 firm porządkowych (Źródło: https://www.pkt.pl/szukaj/us%C5%82ugi-porz%C4%85dkowe/warszawa), ale jeśli dobrze wiesz, jakich standardów pracy oczekujesz, to szybko odrzucisz znaczną część z nich. Utrzymaniem nowoczesnych biur powinny zajmować się przedsiębiorstwa porządkowe, zatrudniające wykwalifikowany personel.

 

Sprawdź referencje Fresh Facility