Zasady mycia i dezynfekcji placówek medycznych

Techniki sprzątania gabinetów, ośrodków i przychodni

sprzątanie placówek medycznych

Sprzątamy gabinety medyczne, prywatnie przychodnie, gabinety stomatologiczne, kliniki i inne placówki. Posiadamy także doświadczenie w sprzątaniu generalnym szpitali. Przykładamy szczególną wartość do szkolenia naszych pracowników i optymalizowania technik sprzątania. Dziś przedstawimy podstawowe zasady, które wdrażamy przy obsłudze każdego obiektu. 


 

Techniki sprzątania placówek medycznych 

 

Szczególnie w czasie zagrożenia epidemiologicznego przed pracownikami “niemedycznymi” działającymi w obrębie placówki stoi duże wyzwanie. Bezpieczeństwo pacjentów zależy także od zachowania personelu. Utrzymanie reżimu sanitarnego w czasie trwającej pandemii wymusza stosowanie odpowiednich zasad i sprawdzonych środków oraz przestrzegania procedur.

 

 

Oprócz kwestii sanitarnych zwracamy dużą uwagę na estetykę obiektu. Dbamy o komfort i swobodę pacjentów odwiedzających gabinet. Nad wszystkim czuwa koordynator obiektu, który weryfikuje pracę personelu pierwszej linii oraz pozostaje w bieżącym kontakcie z klientem. 

 

Manualne utrzymywanie czystości 

 

Rolą firmy sprzątającej jest utrzymanie czystość obiektu i zmniejszenie liczby czynników zakaźnych, które mogą być obecne na powierzchni. Minimalizujemy tym samym ryzyko przenoszenia mikroorganizmów i zmniejszenie ryzyka infekcji u pacjentów czy pracowników placówki medycznej. Wiele czynności musi być wykonywanych manualnie przez personel sprzątający. Czyszczenie to proces mający na celu usunięcie ciał obcych (np. kurzu, ziemi, mikroorganizmów) z powierzchni lub sprzętów poprzez użycie wody, detergentu i działania mechaniczne. Chociaż wiemy, że czyszczenie skutecznie zmniejsza obciążenie mikrobiologiczne powierzchni, w wielu przypadkach wymagana jest również dokładna dezynfekcja.

 

Detergenty i środki dezynfekujące 

 

Istnieją dwie główne grupy środków, które mają być stosowane w placówkach służby zdrowia:

  • Detergenty - detergent to środek powierzchniowo czynny ułatwiający usuwanie brudu i materii organicznej. Większość twardych powierzchni można odpowiednio wyczyścić ciepłą wodą i neutralnym detergentem zgodnie z instrukcją producenta. Na skuteczność detergentu wpływa  mechanika, temperatura, czas i stosowany roztwór.
  • Środki dezynfekujące - środek dezynfekujący to środek chemiczny, który szybko zabija lub dezaktywuje większość czynników zakaźnych. Środki dezynfekujące nie mogą być używane jako ogólne środki czyszczące, chyba że są łączone z detergentem jako mieszany środek czyszczący (środek myjąco-dezynfekujący). Pozostawienie dezynfekowanych  powierzchni do wyschnięcia jest ważnym aspektem czyszczenia! W tym przypadku nie mechanika i temperatura a czas namaczania powierzchni i stężenie ma znaczenie. Różne roztwory są skuteczne w określonym czasie, np. Surfanios - środek myjąco-dezynfekcyjny w stężeniu 2,5% jest skuteczny dopiero po 15 minutach. Oznacza to, że żeby środek zniszczył bakterie, wirusy, grzyby, itp. powierzchnia musi zostać wilgotna przez 15 min.

 

Ściereczki w przychodni i placówce medycznej 

 

W przypadku powierzchni ponadpodłogowych wykorzystywane ściereczki powinny być bezpyłowe, wysokochłonne. Muszą być one też wytrzymałe i odporne na szkodliwe działanie chemicznych preparatów. 

Proponowany kod kolorystyczny ściereczek: 

  • niebieskie ściereczki - używane do mebli i sprzętów w każdym pomieszczeniu oprócz łazienek i sanitariów 
  • kolor żółty - wszystkie powierzchnie oraz sprzęty w pomieszczeniach takich jak sanitariaty i łazienki (oprócz deski klozetowej, muszli czy pisuaru) 
  • kolor czerwony - powierzchnie takie jak: deska sedesowa, muszla klozetowa i pisuar

 

 

 

Co jest potrzebne do kompleksowego sprzątania placówek medycznych? Dodatkowym ważnym elementem są wózki. Te przeznaczone do dekontaminacji muszą spełnić wymagania higieniczne. Preferowane są te wykonane z gładkich powierzchni. Ewentualne załamania i zagięcia w teksturze wózka mogą gromadzić trudne do usunięcia drobnoustroje. Z podobnego powodu kółka nie powinny posiadać bieżnika. Ograniczone powinny być też elementy metalowe, zagrożone wystąpieniem korozji. Elementy ruchome: wiadra, wyciskarka, kuweta powinny być łatwe w demontażu i często czyszczone. Wiaderka kolorem powinny odpowiadać kolorom ściereczek. Wózek musi być przechowywany w miejscu niedostępnym dla pacjentów, zawsze w stanie suchym. 

 

Dekontaminacja - proces mający na celu zniszczenie mikroorganizmów,
czyli biologicznych czynników chorobotwórczych, przez zastosowanie mycia, dezynfekcji czy sterylizacji. 

 

Wykorzystywane maszyny i urządzenia 

 

Okresowo wykorzystujemy także cięższy sprzęt typu Cleanfix, Hako, Nilfisk. Stosowanie maszyn podyktowane jest koniecznością gruntowego doczyszczania podłóg. Ważne, aby stosowane sprzęty były funkcjonalne i łatwe w obsłudze dla personelu. W codziennej optymalizacji pracy bardzo pomocne są też automatyczne systemy dozujące, które zmniejszają zużycie środków czyszczących. Taki system dozujący pozwala wyeliminować ryzyko błędu ludzkiego i pomyłek w stężeniach roztworów. To także bezpieczna metoda, która zmniejsza kontakt pracownika z koncentratem. Trzeba jednak pamiętać, że system dozowania nie jest bez wad, główną jest centralizacja punktu dozowania i konieczność transportu roztworów do poszczególnych obszarów i pomieszczeń w obiekcie. 

 

Serwis codzienny 

 

Sprzątanie rutynowe polega na myciu i dezynfekcji pomieszczeń w czasie ich standardowego funkcjonowania. Stosowane środki chemiczne w takim sprzątaniu powinny być mniej agresywne. Sprzątanie gruntowe wykonywane jest w określonym terminie. Jest to mycie i dezynfekcja całego pomieszczenia, które uwzględnia zadbanie o lampy sufitowe, kratki wentylacyjne, okna, panele sufitowe. Podczas gruntowego sprzątania pacjenci nie mogą być obecni w pomieszczeniach. Gruntowne sprzątanie i doczyszczanie powierzchni jest czasochłonnym procesem i wymaga wykorzystania specjalistycznych urządzeń mechanicznych. 

 

Zobacz przykładowe referencje:

Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe 'Medicina' sp. z o.o

→  Centrum Rehabilitacji w Chorzowie

 

Jakie czynności wykonywane są podczas sprzątania placówek medycznych? 

 

Utrzymanie czystości w placówkach medycznych realizuje się zgodnie z ustalonym reżimem sanitarnym, zgodnie z którym sporządza się plan higieny.  Zakres prac to bardzo ważny element współpracy z firmą sprzątającą 

Poniżej przykładowe czynności, które wykonywane są wedle harmonogramu

Codziennie czynności: 

  • mycie podłóg
  • opróżnienie i mycie kubłów na śmieci, zakładanie foliowych worków we właściwym kolorze 
  • mycie i dezynfekcja płytek w strefie spryskowej i dotykowej
  • umycie i dezynfekcja pojemników na mydło płynne i podajników ręczników papierowych (z zewnątrz)
  • mycie luster 
  • mycie i dezynfekowanie wysięgników, szafek przyłóżkowych, ram łóżek 
  • mycie i dezynfekcja klamek, słuchawek telefonicznych, 

Czynności wykonywane podczas sprzątania gruntownego 

  • mycie kaloryferów i drzwi 
  • mycie wywietrzników, kratek wentylacyjnych 

Czynności wykonywane cyklicznie 

  • mycie okien 
  • mycie rolet i żaluzji 
  • doczyszczanie i konserwacja podłóg 


Autor: Joanna Kowalczyk

W Fresh Facility pełni funkcję managera operacyjnego. Zarządza oddziałem w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach. Odpowiada za relacje z kluczowymi klientami. Posiada 6-letnie doświadczenie w obsłudze placówek medycznych.