O ekowyzwaniach i użytkowaniu artykułów higienicznych

Rozmowa z Adamem Borysem z firmy Essity producenta marki Tork

Adam Borys Fresh Facility

Ekologiczne praktyki, które świetnie sprawdzą się w przestrzeniach biurowych

 

Ekologiczne wyzwania, z jakimi mierzą się współczesne przedsiębiorstwa, wymagają znalezienia zaufanych partnerów biznesowych oraz dostawców usług. Jako firma sprzątająca rozszerzyliśmy naszą ofertę o sprzątanie ekologiczne, co wymaga od nas znalezienia najlepszych produktów oraz wdrożenia procedur zgodnych z założeniami zrównoważonego rozwoju. Dlatego od lat współpracujemy z firmą Tork, która ma podobne wartości do naszych i wspólnie możemy wspierać przedsiębiorstwa na ścieżce ESG – dla środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego. Tork dostarcza nam innowacyjne systemy dozowania czy skompresowane ręczniki. 

Adama Borysa z firmy Essity, producenta rozwiązań higienicznych marki Tork, zapytaliśmy o znaczenie ekologii w branży sprzątania oraz o to, jak świadomie chronić środowisko, wybierając dobrych dostawców i profesjonalne środki czystości czy akcesoria.  Zapraszamy do lektury! 

 

Tork – działania wspierające higienę i ekologię

 

Zamysłem sprzątania ekologicznego jest ograniczenie ilości zużywanej wody oraz prądu, a także oszczędne dystrybuowanie środków higienicznych.

Na tym właśnie postanowiliśmy skupić się w Tork, widząc zapotrzebowanie na systemy wspierające dozowanie np. ręczników papierowych w łazienkach czy serwetek w kantynach, oraz aneksach kuchennych. Zaprojektowaliśmy Tork PeakServe®, czyli innowacyjny dozownik nazywany także systemem niekończących się ręczników – tłumaczy Adam Borys Rozwiązanie to doskonale przyjęło się w wielu miejscach – biurach, restauracjach, ośrodkach zdrowia. Dlaczego? 

Sukcesu upatrujemy w realnym zmniejszeniu się odpadów, które dosłownie zalewały kuchnie i łazienki w miejscach publicznych. Ale nie tylko. Uświadamiamy naszych odbiorców, że skompresowane ręczniki stanowiące wkład do dozownika PeakServe® to do 600 osób więcej obsłużonych pomiędzy uzupełnieniami wkładów* , czy krótszy, nawet o połowę, czas ich uzupełniania. Dla użytkowników to z kolei wygoda – podajnik działa bez zacinania się, a nawet – co ciekawe – przypomina o podstawach higieny. Widząc koniec ręcznika wystający z podajnika nawet o 23% więcej osób myje, a potem wyciera ręce przed wyjściem z toalety***.

 

 * Źródło: https://www.tork.pl/zrownowazony-rozwoj/swiatowy-lider/zrownowazone-dozowniki/
** W porównaniu do ręczników Tork H2 w jakości Universal 150299 oraz dozowników 552000
*** Ford i in., Am J Public Health

 

Inteligentne podajniki

 

Również we Fresh Facility zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania inteligentnymi podajnikami. Z naszej perspektywy motywacją po stronie klienta jest ekologia, ale też oszczędność, można bowiem znacząco ograniczyć zużycie ręczników papierowych czy chusteczek, gdy są one dozowane w intuicyjny sposób i transportowane w skompresowanych opakowaniach — dodaje Agata Skórka-Pietrzak, manager operacyjny Fresh Facility.

 

Zrównoważone dozowniki a ograniczenie ilości dwutlenku węgla – czy to ma związek?

 

Dozowniki Tork mają certyfikaty potwierdzające neutralność węglową. Zapytaliśmy naszego rozmówcę, co to oznacza w praktyce? Co daje naszym klientom korzystanie z tego typu urządzeń? Wszystkie neutralne węglowo dozowniki Tork są wytwarzane przy użyciu certyfikowanych odnawialnych źródeł energii elektrycznej, między innymi z biopaliw i energii wiatrowe. Aby osiągnąć neutralność węglową, pozostała emisja dwutlenku węgla jest rekompensowana poprzez inwestycje w projekty klimatyczne zatwierdzone przez organizację ClimatePartnerwyjaśnia Adam Borys. 

To udowadnia nam, że wybór firm, z którymi współpracujemy, aby proponować wyposażenie łazienek dla naszych klientów, ma ogromne znaczenie. We Fresh Facility dążymy do proponowania takich rozwiązań, które będą przyjazne środowisku, a dla użytkownika komfortowe i opłacalne finansowo. Przykładem jest → Case Study Usługa utrzymania czystości dla Sii w Katowicach 

 

Ograniczenie odpadów – przemyślany łańcuch produkcji i dostaw 

 

Recykling to dzisiaj klucz do zapanowania nad chaosem i racjonalnego gospodarowania odpadami. Tork za sprawą takich rozwiązań jak Tork Xpressnap Fit® pomaga zmniejszyć ilość wyrzucanych, niewykorzystanych serwetek nawet o ponad 50% (źródło:  Źródło: https://www.tork.pl/torkcampaigns/tork-xpressnap-fit/)

 


Zachęcamy naszych klientów do skorzystania także z innych propozycji autorskich marki Tork. Tork Xpressnap Fit® to doskonałe rozwiązanie, które wspiera  utrzymanie na wysokim poziomie higieny w kantynach czy restauracjach. Dzięki wysokiej wydajności zmniejszamy częstotliwość dostaw, a tym samym oszczędzamy miejsce magazynowe, dzięki czemu nasz wpływ na środowisko jest mniejszy.

Adam Borys Key Account Manager Commercial Poland Professional Hygiene Sales EC


We wspólnej walce o lepszą przyszłość i czyste środowisko

 

Współpraca firmy sprzątającej z dobrymi dostawcami środków czystości i akcesoriów do utrzymania porządku oraz dozowania ręczników papierowych, to gwarancja zadowolenia klienta. Zdaniem Łukasz Radzikowskiego, kierownika regionalnego Fresh Facility: Dobrej jakości systemy dozowania pozwalają nam lepiej zaopatrywać obiekty – szczególnie biura. Spotkaliśmy się z opiniami, że dzięki dozownikom Tork zniknęły w tych miejscach takie problemy jak mała pojemność dozowników, szybkie zużywanie ręczników czy marnowanie papieru.

Ekologia w sprzątaniu to przyszłość. Za sprawą rozwiązań spełniających założenia zrównoważonego rozwoju, możemy cieszyć się nieskazitelną czystością, której utrzymanie nie wiąże się ze szkodami dla środowiska. O nowym wymiarze recyklingu, który wspiera te proces,  przeczytasz tu:

 Autor: Michał Zawada

Dyrektor Zarządzający Fresh Office Poland Sp. z o.o.. Z branżą usług utrzymania czystości związany do 5 lat. Rozwija zespół zajmujący się sprzątaniem powierzchni biurowych, medycznych, produkcyjnych oraz sprzątaniami pobudowlanymi.